Infra teploměr pro bezkontaktní měření teploty hlav válců motorů, elektromotorů, regulátorů atd. v rozsahu -40°C až +360°C s rozlišením 0,1°C. Jednorázové nebo průběžné měření se zobrazením min. a max. teploty, nastavitelná emisivita.
Infračervený teploměr SKY RC je nekontaktní teploměr speciálně zkonstruovaný pro měření teploty modelářských spalovacích motorů, elektromotorů, regulátorů otáček, akumulátorů, nabíječů atd. od -40°C do 380°C. Při měření teploměr jednoduše namiříte na povrch předmětu v místě, jehož teplotu chcete znát, a stisknete tlačítko pro odečtení teploty na velkém podsvíceném LCD displeji!
Infračervené čidlo je uloženo v hliníkovém nástavci s vyleštěnou parabolou umožňující přesně namířit na cílový bod a zároveň čidlo bezpečně přiblížit na dobu dostatečnou pro spolehlivé měření i k předmětům s vysokou teplotou, aniž byste se museli obávat roztavení plastové skříňky.
Teplotu můžete měřit čtyřmi způsoby:
Rychlé jednorázové měření – přístroj po stisku tlačítka změří jednou teplotu a zobrazí ji na displeji.
Kontinuální měření – přístroj opakovaně měří a zobrazuje teplotu po dobu, dokud držíte stisknuté tlačítko.
Kontinuální měření se zobrazením maximální teploty - přístroj opakovaně měří teplotu po dobu, dokud držíte stisknuté tlačítko. Zobrazována je nejvyšší naměřená teplota.
Kontinuální měření se zobrazením minimální teploty - přístroj opakovaně měří teplotu po dobu, dokud držíte stisknuté tlačítko. Zobrazována je nejnižší naměřená teplota.
Teploměr má nastavitelnou emisivitu umožňující přesně měřit teplotu předmětů z různých materiálů a s různou barvou. Emisivita materiálu (označovaná řeckým písmenem epsilon ?) udává schopnost povrchu vyzařovat energii. Je to poměr mezi energií vyzářenou daným materiálem a absolutně černým tělesem o téže teplotě. Různé typy materiálů mají různé hodnoty emisivity (emisivita mj. závisí na barvě povrchu, frekvenci záření a mnoha dalších faktorech)
Pozn. 1: Pokud vám jde jen o relativní porovnávání teplot (zkoumáte, zda teplota cílového objektu stoupá nebo klesá), nehraje přesná hodnota nastavené emisivity roli. Ta je naopak kriticky důležitá, pokud potřebujete porovnat teplotu předmětů z téhož materiálu, ale v jiné barvě (např. bílý versus černý). Pokud vám záleží na přesném porovnání, je vhodné předem infrateploměrem změřit teplotu takových předmětů za situace, kdy spolehlivě víte, že se jejich skutečná teplota shoduje. Poměr naměřených teplot vám potom poslouží jako přepočítávací faktor při dalších měřeních. Máte-li možnost změřit teplotu cílového předmětu přesným kontaktním teploměrem, můžete poměr mezi teplotou naměřenou infrateploměrem (při nastavené emisivitě 1,00) a teplotou naměřenou kontaktním teploměrem použít jako experimentálně zjištěnou hodnotu emisivity pro daný předmět.
Pozn. 2: Emisivita eloxovaného hliníku (typického materiálu hlav válců motorů) silně závisí na jeho barvě: základní stříbřitý elox má hodnotu emisivity relativně nízkou (